Polkadot sa skladá z 3-och druhov blockchainov a má ďalší zaujímavý účel

24.09.2021

Prvým a hlavným blockchainom je Relay Chain, ktorý predstavuje srdce protokolu Polkadot. Zodpovedá za bezpečnosť, konsenzus a cross-chain interoperabilitu siete. Jeho zjednodušená funkcionalita mu poskytuje vyššiu rýchlosť a podľa správy z roku 2020 dosiahol rýchlosť spracovávania 1 000 transakcií za sekundu (TPS).

Ďalšiu úroveň predstavujú takzvané Parachainy, ktoré sú vlastne samostatné a nezávislé blockchainy hostené na platforme Polkadot. Vytvárajú sa na dosiahnutie konkrétnych účelov a riešenie špecializovaných výziev pre konkrétne projekty. Aby bol projekt oprávnený prevádzkovať parachain na Polkadote, musí si prostredníctvom aukcie prenajať slot v Relay Chaine.

Najnižšou úrovňou tohto ekosystému sú Parathready, ktoré s niekoľkými drobnými rozdielmi zdieľajú rovnakú funkcionalitu ako Parachainy. Sú určené najmä pre menšie projekty, ktoré nepotrebujú vlastný slot v Relay Chaine a ani nepretržitý prístup k sieti.

Maj neustály prehľad o svete KRYPTOMIEN a dostávaj Krypto EMAIL každý týždeň!

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.