Popularita rýchlych transakcií tj. Lighting Network neustále narastá 

12.08.2021
Často počúvame, že kryptomenové platby sú nevýhodné a ľudia im vyčítajú najmä zložitosť a pri niektorých kryptomenách aj poplatky a čas, za ktorý sa transakcia spracuje. Rovnako sa tvrdí, že krypto platby sa nevedia vysporiadať s mikrotransakciami, nakoľko poplatok môže aj niekoľkonásobne prevyšovať čiastku, ktorú chcete zaplatiť. Práve tu prichádzajú na scénu takzvané riešenia druhej vrstvy, akým je aj Lightning Network.

 Lightning Network predstavuje nadstavbu BTC siete, ktorá funguje tak, že medzi dvoma používateľmi (napríklad spotrebiteľ a obchodník) sa otvorí tzv. kanál, ktorý si "pamätá" zostatok medzi dvoma účastníkmi a tieto transakcie vykonáva za takmer nulové poplatky. Kanál ostáva otvorený až do chvíle, kedy sa jedná zo strán rozhodne pre jeho uzavretie a reálna transakcia na bitcoinovom blockchaine prebehne až v tomto momente. Znamená to, že poplatok namiesto množstva transakcií zaplatíte iba v jednej a obe strany obchodu sú zároveň celý čas absolútne chránené prostredníctvom protokolu počas.

Podľa nových údajov predstavujú platby v kryptomenách jednu z najväčších požiadaviek spotrebiteľov na používanie spolu s dlhodobými investíciami. V utorok globálna kryptomenová burza Coinbase zverejnila ďalší prieskum, ktorý uskutočnila medzi 2 000 dospelými Britmi a ukazuje, že 41% respondentov bolo ochotných kúpiť kryptomenu ako súčasť dlhodobej investičnej stratégie. Či už sa jedná o platby, alebo investičný nástroj, kryptomeny v ich rozvoji už pravdepodobne nič nezastaví nakoľko riešenia, ktoré nám všetkým uľahčia život sú už tu.