Prečo Altcoinový investori majú obavy zatiaľ čo Bitcoin a Ethereum je na svojom maxime

23.06.2024

V posledných mesiacoch čelili veľké kryptomeny ako SOL, AVAX, APT a SUI korekciám v rozmedzí 40 % až 70 %, čo malo negatívny vplyv na sentiment investorov do altcoinov. Medzitým sú BTC a ETH len 15 % pod svojimi ročnými maximami. Tlak na venture fondy, aby realizovali zisky z investícií urobených v minulých rokoch, tiež prispieva k súčasnej situácii.

Podľa Markusa Thielena je nedostatok kapitálových prítokov do kryptomien zvlášť problematický pre tokeny s veľkými nadchádzajúcimi odblokovaniami, ako aj pre nové tokeny a airdrop programy. Trh s kryptomenami prechádza zdravou konsolidáciou po masívnom náraste od októbra do marca – aspoň pre tých, ktorí investovali do dvoch najväčších digitálnych aktív.

Pre držiteľov menších kryptomien je však toto brutálna korekcia, pričom sentiment v kruhoch sociálnych médií o kryptomenách pripomína medvedí trh.

Sezónne trendy boli tiež nepriaznivé pre menšie tokeny, pričom jún zvyčajne býva slabým mesiacom pre altcoiny. Údaje z TradingView ukazujú, že agregovaná trhová kapitalizácia kryptomenových aktív okrem BTC a ETH, zachytená metrikou TOTAL.3, zaznamenala pokles v každom júni počas posledných šiestich rokov. Tento mesiac nebude výnimkou, pričom TOTAL.3 klesol doteraz o 11 %.

Investori do altcoinov čelia mnohým výzvam, od vysokého tlaku na predaj cez venture fondy až po nedostatok nových prítokov kapitálu. Hoci bitcoin a ethereum zostávajú relatívne stabilné, menšie kryptomeny zápasia v náročnom prostredí, ktoré testuje ich odolnosť a trpezlivosť investorov.