Prečo rástli na popularite Memecoiny?

10.01.2022

Jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje. Nikto totižto nemôže s určitosťou vedieť, čo spôsobilo rast práve tohto prinajmenšom zaujímavého subsektora v kryptomenovom svete. Pokiaľ sa ale človek podrobne pozrie na to, čo sa v poslednom roku udialo, tak sa určite dajú nájsť dôvody či faktory, ktoré mohli rast memecoinov podporiť.

Tým prvým z nich je pandémia Covid-19. Aj keď tento faktor nemusí na prvý pohľad vyzerať ako ovplyvňujúci pre memecoiny, tak podrobnejšia analýza toho, čo sa posledný rok udialo, môže poukázať na to, že Covid-19 mal na popularitu memecoinov vplyv. Niekoľko štúdii už totižto hovorilo o tom, že kvôli lockdownom a karanténam po celom svete boli ľudia nútení tráviť čas najmä v online priestore (čo nie je prekvapením). Avšak tento faktor spôsobil, že socializácia sa presunula do online priestoru, kde ľudia hľadali okrem iného aj adrenalín či zábavu. A to je práve niečo, čo kryptomeny ako Dogecoin alebo Shiba Inu vedia svojim hodlerom či investorom dodať.

Navyše, najmä v poslednom roku sa vo svete stalo oveľa populárnejším takzvané "sociálne alebo skupinové obchodovanie." Práve počas Covid-19 pandémie obchodovali ľudia v komunitách oveľa viac ako kedykoľvek predtým. To bolo vidno najmä na začiatku roka, kedy sme zažili takzvanú Game Stop ságu. Počas nej sme mohli vidieť, že retail obchodníci nasledovali subreddit r/Wallstreetbets a na odporúčanie adminov a moderátorov vo veľkom nakupovali akcie firmy Game Stop (GME). Svojimi pomerne veľkými objemami prekvapili a určite nepríjemne zamestnali aj nejeden hedž fond, ktorý akcie danej spoločnosti shortoval. Aj na tento fenomén napríklad upozornil Raoul Paul, CEO spoločnosti Real Vision Group, ktorý koncom októbra povedal nasledovné:

"Týchto investorov vôbec nezaujíma vaša láska pre komodity alebo V8 z roku 1950 alebo umenie z rokov 1990 či 2000. Pre nich je váš Jeff Koonz iba hlúpou sochou. Nie je to ich kultárna referencia. JPEGy a memes sú. Všetko je iba o kultúre."

Mať pocit, že patríte do skupiny iných obchodníkov počas času, kedy je sociálna interakcia limitovaná na minimum určite mohla pomôcť memecoinom, ktorých komunity zvykli patriť medzi tie najhlasnejšie vôbec. Tieto altcoiny dokonca bývali veľmi populárne medzi investormi z Redditu alebo TikToku.

Aj napriek tomu by sa ale nemohli dané kryptomeny tešiť rastu, pokiaľ by ľudia nemali dostatok peňazí na obchodovanie. A to je tretí dôvod, prečo sa mohlo memecoinom dariť práve v tomto čase. Práve v čase, kedy zažívame bezprecedentné tlačenie peňazí, z ktorého sa už postupne až stal obrovský problém, sa mohlo memecoinom dariť ako nikdy. Od začiatku roku 2020 sa totižto do obehu dostalo 40 % nových dolárov, čo sa už teraz prejavuje na vysokých číslach inflácie, ktoré nevyzerajú, že by plánovali spomaliť, čo možno vidieť v krajinách po celom svete.