Projekt Cream Finance prišiel o 25 miliónov z hackerskeho útoku

04.09.2021

Pokiaľ sa ale niekomu podarilo úplne stratiť kredibilitu, tak je to projekt Cream Finance. Ten bol iba dnes hacknutý, pričom tento rok ide už o druhý hack daného DeFi protokolu, keďže prvý sa stal vo februári tohto roku. Oficiálne vyjadrenia zo strany tímu stojaceho za Cream hovoria zatiaľ o strate 25 miliónov dolárov v ETH a AMP.

Daný hack ale odhalila bezpečnostná blockchain spoločnosť PeckShield. Tá upozornila na tento flash loan útok na Cream Finance, počas ktorého mala daná platforma prísť o takmer 42 miliónov AMP tokenov a takmer 1 310 ETH tokenov. Zatiaľ čo cena Etherea na tieto informácie nejako extra nezareagovala, AMP token sa prepadol o 15 %. Najhoršie na tom ale bol samotný Cream Finance, ktorého token sa prepadol o viac ako 30 %.
 Spoločnosť PeckShield už informovala o konkrétnej adrese hackera, ktorý si mal odniesť všetky tokeny z tohto hacku. Rovnako povedala, že aktuálne veľmi pozorne danú adresu sleduje a akákoľvek aktivita na ňu alebo z nej bude určite zaregistrovaná.

Napriek tomu, že PeckShield sa snaží platforme Cream Finance pomôcť, tak aj tento útok opätovne poukazuje na to, že DeFi sektor, aj napriek tomu že je veľmi perspektívny, je stále nebezpečný. Takéto útoky sú stále veľmi bežné a žiaľ, istý čas aj budú, pretože svet decentralizovaných financií sa stále iba vyvíja a aj takéto hacky poukazujú na nedostatky daného sektora, ktoré v budúcnosti určite pomôžu vylepšiť bezpečnosť nových projektov.

Cream a Bilaxy ale ani zďaleka nie sú jedinými kryptomenovými projektami, ktoré boli v poslednom čase hacknuté. Práve naopak, audítorský tím spoločnosti SlowMist poukázal na to, že iba za tento mesiac sa v kryptomenovom svete naskytlo viac ako 21 udalostí, ktoré by sa dali opísať ako hacky. Napríklad burza Liquid stratila iba pred niekoľkými týždňami viac ako 90 miliónov dolárov. Na zaplátanie tejto diery im pomohla burza FTX, ktorá jej poskytla pôžičku vo veľkosti až 120 miliónov dolárov.