Rozdiel medzi Bitcoinom a Fiat menou

04.05.2021
Popularita kryptomien naďalej rastie a to najmä výhodám ktoré ponúkajú a inovácií. Fiat meny ktoré má takmer každý štát sveta v poslednej dobe zažívajú veľkú kritiku. Množstvo peňazí vo Fiat menách neustále narastá a preto strácajú Fiat meny hodnotu. Bitcoin ma vopred stanové množstvo a pri Fiat menách je množstvo prakticky aj neobmedzené. Napríklad Fiat meny sú inflačné a Bitcoin a iné kryptomeny sú väčšinou deflačné. Najväčšiu popularitu zaznamenávajú práve deflačné meny.

Rozdiely medzi Bitcoinom a Fiat menami:

1. BITCOIN je mena ktorá je decentralizovaná, je tvorená ťažbou a má vopred stanovený celkový počet coinov. 

FIAT Mena - je centralizovaná a vydávaná vládou, celkové množstvo meny sa môže zväčšovať takmer donekonečna. Ak sa množstvo peňazí začne veľmi rýchlo zvyšovať môže prísť vysoká inflácia alebo hyperinflacia, napríklad ako v Nemecku v 20.storoči alebo Venezuela a Zimbabwe. 

2. BITCOIN transakcie sú len medzi odosielateľom a príjemcom, ťažiari potvrdzujú transakcie. Pri Btc je potrebné 6x potvrdení aby transakcia prešla k príjemcom. 

FIAT meny - transakcia ide cez platobnú bránu a následne do banky... Medzinárodné transakcie môžu trvať niekoľko dní. 

3. BITCOIN - Transakcie môžu trvať pár minút, pri niektorých kryptomenách pár sekúnd, všetko záleží od Blockchainu a technológie. 

FIAT meny transakcie trvajú pár sekúnd v prípade banky do banky aj niekoľko dní. Medzinárodné transakcie sú extra drahé a trvajú dlhšiu dobu.