RUSKÁ CENTRÁLNA BANKA navrhuje na obchádzanie Sankcií práve cez KRYPTOMENY!

04.07.2024

Ruská centrálna banka nedávno odporučila podnikom, aby sa vyhli západným sankciám využívaním kryptomien a iných digitálnych aktív na zahraničné platby. Toto oznámenie prišlo v stredu, keď agentúra Reuters informovala o tejto stratégii, ktorá má pomôcť ruským firmám prekonať ťažkosti spôsobené sankciami.

Rozvíjajúci sa obchod s neblokujúcimi krajinami

Rusko sa v posledných týždňoch stretlo s výraznými komplikáciami pri obchodovaní s krajinami, ako sú Čína, India, Spojené arabské emiráty, Turecko a ďalšie, ktoré nezaviedli sankcie proti Moskve. Najnovšie sankcie sa sústredili na významné ruské finančné inštitúcie vrátane moskovskej burzy cenných papierov a ruskej alternatívy globálneho platobného systému SWIFT.

Guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinová priznala, že problémy s platbami sú jedným z hlavných problémov pre ruskú ekonomiku. "Nové finančné technológie vytvárajú príležitosti pre schémy, ktoré predtým neexistovali. Preto sme zmiernili náš postoj k používaniu kryptomien v medzinárodných platbách a povolili sme používanie digitálnych aktív pri týchto platbách," uviedla na finančnej konferencii v Petrohrade.

Flexibilita a podnikavosť firiem

Nabiullinová zdôraznila, že firmy sa stali veľmi flexibilnými a podnikavými. "Nachádzajú spôsoby riešenia a často sa s nami o ne ani nepodelia," dodala. Upozornila tiež, že obchodní partneri Ruska v rôznych krajinách sú pod obrovským tlakom, ale vyjadrila presvedčenie, že časom vznikne nový globálny platobný systém bez účasti západných inštitúcií. Mnohé krajiny sa totiž cítia zraniteľné, keď používajú len jeden medzinárodný platobný systém bez alternatív.

Diskusia o systéme BRICS Bridge

Rusko spolu s ďalšími krajinami zoskupenia BRICS – do ktorého patrí okrem iného aj Čína a India – diskutuje o vytvorení platobného systému s názvom BRICS Bridge. Tento systém by mal prepojiť finančné systémy členských krajín, čím by sa znížila závislosť na západných finančných inštitúciách. Nabiullinová však priznala, že tieto debaty sú náročné a že vytvorenie takéhoto systému si vyžiada určitý čas.

Ruská centrálna banka teda hľadá nové spôsoby, ako obísť sankcie a zabezpečiť stabilitu ekonomiky prostredníctvom kryptomien a digitálnych aktív. Táto stratégia by mohla priniesť nové príležitosti pre firmy a posilniť spoluprácu s krajinami mimo západného bloku.