ŠOK! EURÓPSKA ÚNIA zavádza Vysoké Clá na ELEKTROMOBILY! z Číny

04.07.2024

Európska únia sa rozhodla zaviesť predbežné clá až do výšky 37,6 percenta na dovoz čínskych elektromobilov. Toto rozhodnutie oznámila Európska komisia (EK) vo štvrtok, s účinnosťou od piatka 5. júla. Automobilky, ktoré spolupracovali s úradmi, budú platiť nižšie clá. Okrem toho sa budú tieto nové clá vyberať nad rámec desaťpercentného cla, ktoré už platí.

Posledné týždne prebiehali intenzívne rokovania s čínskymi úradmi, no zásadné prelomy sa nedosiahli. Komisia skúmala, ako subvencie čínskej vlády ovplyvňujú trh EÚ s elektromobilmi. Výsledkom je zavedenie individuálnych ciel: 17,4 percenta pre BYD, 19,9 percenta pre Geely a 37,6 percenta pre SAIC. Ostatní výrobcovia elektroáut z Číny, ktorí spolupracovali pri vyšetrovaní, budú podliehať clu 20,8 percenta, zatiaľ čo nespolupracujúce spoločnosti budú čeliť clám vo výške 37,6 percenta.

"Dnes, deväť mesiacov po začatí antisubvenčného konania, uvalila Európska komisia dočasné vyrovnávacie clá na dovoz batériových elektromobilov (BEV) z Číny," uvádza sa vo vyhlásení EK. "Na základe vyšetrovania komisia dospela k záveru, že hodnotový reťazec BEV v Číne ťaží z nespravodlivých dotácií, ktoré pre výrobcov BEV v EÚ predstavujú hrozbu hospodárskej ujmy."

Tieto dočasné clá budú platné maximálne štyri mesiace. Počas tohto obdobia musí byť prijaté konečné rozhodnutie o definitívnych clách prostredníctvom hlasovania členských štátov EÚ. Ak budú clá schválené, budú platiť päť rokov.

Dopady na trh a budúcnosť elektromobilov

Zavedenie týchto ciel môže výrazne ovplyvniť trh s elektromobilmi v Európe. Čínske automobilky, ktoré si v posledných rokoch získali popularitu pre svoju konkurencieschopnú cenovú politiku a technické inovácie, budú musieť čeliť novým finančným prekážkam. To môže viesť k zvýšeniu cien ich vozidiel na európskom trhu, čo by mohlo znížiť ich atraktivitu pre európskych zákazníkov.

Na druhej strane, toto rozhodnutie môže poskytnúť príležitosť európskym výrobcom elektromobilov, aby posilnili svoju pozíciu na trhu a zvýšili svoju konkurencieschopnosť. Európske automobilky, ktoré už dlhodobo investujú do vývoja a výroby ekologických vozidiel, môžu využiť tento moment na zvýšenie svojho podielu na trhu.

Reakcie a výhľad do budúcnosti

Reakcie na toto rozhodnutie sú zmiešané. Niektorí odborníci a analytici upozorňujú na možné negatívne dopady na obchodné vzťahy medzi EÚ a Čínou. Na druhej strane, zástancovia tohto opatrenia argumentujú, že je nevyhnutné chrániť európsky trh pred nespravodlivou konkurenciou a podporiť domácich výrobcov.

Budúcnosť ukáže, aké dôsledky bude mať toto rozhodnutie na trh elektromobilov v Európe. Jasné však je, že boj o trh s ekologickými vozidlami sa dostáva do novej fázy, kde budú zohrávať kľúčovú úlohu nielen inovácie a kvalita, ale aj obchodné stratégie a politické rozhodnutia.