Spôsobia ETF na Bitcoin nárast na jeho sume?

17.10.2021

V prvom rade si hneď povedzme, že vlastnenie Bitcoin ETF nie je vlastnenie Bitcoinu. To nikoho neprekvapí, ale určite je vám všetkým viac ako jasné, že takéto upozornenie proste musíme dať, aby si náhodou niekto nemyslel, že pokiaľ do svojho portfólia pridá Bitcoin ETF či dokonca Bitcoin Futures ETF, tak bude skutočne vlastniť Bitcoin. Tak to žiaľ nefunguje, keďže pri kúpe Bitcoin ETF nedostanete svoje privátne kľúče a tým pádom vlastnite iba derivát a nie danú kryptomenu ako takú.

Aj napriek tomu sú ale Bitcoin ETF vo veľkom očakávané v kryptomenovom svete a tak sa nováčikovia môžu pýtať jednoduchú otázku a to, prečo je tomu tak? Ak Bitcoin ETF nie sú to isté ako Bitcoin (čo samozrejme že nie sú), prečo sa hovorí o tom, že vďaka Bitcoin ETF sa dostane cena Bitcoinu nad 100 000 dolárov?

Dôvodov je viacero, avšak hlavne dva sa zdajú byť extrémne bullish. Prvým z nich je pochopiteľne prílev nového kapitálu. Bitcoin ETF môžu jednoducho uľahčiť prístup pre mnohých investorov na to, aby bezpečnejšie investovali do kryptomenových derivátov. Niekoľko popredných fondov či správcov portfólií sa dokonca vyjadrilo, že práve to, že Bitcoin ETF ešte nie sú schválené, je hlavným dôvodom, prečo do kryptomien ešte neinvestovali. Práve nový kapitál môže bez problémov poslať Bitcoin cez 100 000 dolárov.

Druhým, ale rovnako podstatným dôvodom, prečo Bitcoin ETF môžu mať pozitívny vplyv na cenu BTC je fakt, že jeden z najväčších svetových regulátorov, SEC, umožní investovať do tohto aktíva. Doteraz boli totižto všetky žiadosti o Bitcoin ETF zamietané z dôvodu "ochrany investorov." Akonáhle tak príde ku schváleniu Bitcoin ETF, SEC priamo dáva najavo, že Bitcoin je bezpečnejšou investíciou ako kedykoľvek predtým. Bitcoin tak dostane od SEC nielen oficiálne, ale takisto aj akési pomyselné, povolenie najmä pre akreditovaných či inštitucionálnych investorov.

Pokiaľ by došlo ku schváleniu ProShares Bitcoin Strategy ETF, tak na radu prichádza hneď niekoľko ďalších Bitcoin ETF, ktoré aktuálne čakajú na schválenie. Medzi nimi sú napríklad ETF od spoločnosti VanEck, Valkyrie, Galaxy Digital či Bitwise. Očakáva sa, že pokiaľ by prišlo ku schváleniu prvého Bitcoin ETF, tak ostatnú budú veľmi rýchlo nasledovať.