Stablecoiny - ich vznik a funkcia na trhu

06.09.2021

Stablecoiny pôvodne vznikli preto, aby obchodníkom priniesli možnosť ochrany pre vysokou volatilitou cien kryptomien. Pri obchodovaní mohli jednoducho "uzamknúť" aktuálnu hodnotu prostredníctvom predaja za stablecoin a rovnako následne vstúpiť do nového obchodu bez toho, aby museli svoje prostriedky premieňať späť na FIAT peniaze.

Niektoré burzy navyše neponúkajú možnosť vstupu prostredníctvom FIAT mostov a pri týchto riešeniach sú stablecoiny opäť elegantným riešením. Ich popularita rastie aj spolu s decentralizovanými burzami, ktoré už zo svojej podstaty neponúkajú FIAT riešenia vôbec. Dôležitým faktorom úspechu sú aj sprostredkovateľské náklady, pričom stablecoiny sú v tomto smere omnoho lacnejšou možnosťou, ako prevody prostredníctvom FIAT, ktoré so sebou prinášajú vysoké poplatky a časové oneskorenia.
Rastúcu obľúbenosť tohto typu digitálnych aktív ukazujú samozrejme aj štatistiky. Ich celkový objem na trhu vzrástol za posledný rok z 5,7 miliardy dolárov na 119 miliárd dolárov. Medzi hlavné katalyzátory tohto rastu môžeme považovať napríklad DeFi odvetvie, Yield Farming a tiež všeobecne zvýšený dopyt po kryptomenách na celom svete.