Sú krypto meny v Číne mimo zákon alebo nie?

02.10.2021

Najnovšia správa z Číny, ktorá mala byť vydaná Čínskou ľudovou bankou, má stavať akékoľvek kryptomenové transakcie mimo zákon. Dokonca by mali danému zákonu podliehať všetky typy kryptomien, od Bitcoinu, cez stablecoiny až po akékoľvek iné altcoiny. Rovnako má byť zakázaný aj akýkoľvek biznis spojený s kryptomenovým sektorom.

Čo je ale zaujímavé je fakt, že sa vo vyhlásení, ktoré špecifikovalo tento nový zákon, nikde nepíše o zákaze vlastníctva kryptomien. To znamená, že napriek tomu, že sú kryptomenové transakcie zakázané, tak vlastnenie kryptomien stále zakázané nie je. Možno si ale týmto krokom Čína iba necháva možnosť na ďalší zákaz, ktorý bude môcť zostreliť trh.
 Na to je totižto Čína absolútny expert, čo už ukázala niekoľkokrát. Ak sa pozrieme iba na tento rok, tak zákaz spojený s ťažbou Bitcoinu, ktorý sa postupne rozmohol po rôznych provinciách, bol na prvý pohľad negatívnou správou. Z nej ale určite nakoniec bude pozitívna správa, keďže sa vďaka tomuto tvrdému kroku zo strany čínskej vlády ťažba Bitcoinu diverzifikovala z hľadiska geografie, z čoho môže Bitcoin iba ťažiť.

Ako sa však ukázalo, tak táto novinka vôbec nie je novinkou. Hneď niekoľko popredných kryptomenových denníkov či magazínov totižto ihneď informovalo, že tento "nový zákon" je presne takým istým, aký je v platnosti od roku 2017. Práve v septembri roku 2017 sme videli veľkú cenovú manipuláciu zo strany Číny, ktorá v daný mesiac zostrelila Bitcoin a všetky ostatné kryptomeny. Ten sa ale následne nielenže dostal na tie isté levely ako dovtedy, ale dokonca prekonal do troch mesiacov a vytvoril ATH na hranici 20 000 dolárov.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.