Ťažba kryptomien

19.08.2019

Ťažba kryptomien podrobné vysvetlenie

Ťažba je určitý proces, v ktorom sa overuje zhoda prostredníctvom algoritmu. Pri Bitcoine ťažiari cez svoj hardware overujú určitý konsenzmus. Keď hardware rozlúšti zašifrovaný kód, ako zisk dostane ťažiar vopred stanovené množstvo. Pri decentralizovanom systéme o tomto rozhoduje komunita danej kryptomeny. Veľká časť kryptomien sa ťaží pomocou hardwaru. Ťažba sa využíva na to, aby v systéme nedochádzalo k nezrovnalostiam.

Ťažiari:

Tiež realizujú a overujú transakcie, ktoré chcú používatelia vykonávať. Overenie transakcií záleží od systému (kyptomeny). Pri Bitcoine trvá overenie transakcii okolo 10minút, Litecoin je rýchlejší a trvá to približne 2 minúty, ale existujú aj kryptomeny, ktoré sú v overovani neuveriteľne rýchle. V porovnaní s bankovým systémom je to značný posun vpred keďže v bankovníctve presun transakcii trvá deň no celosvetovo je to v mnohých prípadoch oveľa dlhšie. Kryptomeny tento trend posúvajú značne dopredu a priniesli do z tohto segmentu digitálnu revolúciu.

Obtiažnosť ťažby:

Milióny ťažiarov každú sekundu overujú riešenie blokov. Ak nejaký hardware nájde správne riešenie algorytmového vzorca. Čím viac minerov sa zúčastnuej ťažby, tým menej času trvá na vyriešenie vzorca. Bitcoin sa ťaží v blokoch. Kryptomeny majú rôzne obtiažnosti ťažieb, všetko záleží od danej kryptomeny.

Druhy ťažiarenských strojov:

  1. Ťažba pomocou grafických kariet. Na tomto type sa ťažia mnohé kryptomeny ako Ethereum, Monero, Zcash a mnohé ďalší. Pri Bitcoine je táto ťažba už nevýhodná, preto sa používajú už len ASIC stroje.
  2. ASIC ťažba: Ťažba prebieha cez výkone stroje, ktoré sa nazývajú ASIC. Veľmi známe Asic minere sú od firmy Bitmain, ktoré majú neuveriteľný výkon, ktorý sa počíta v giga a tera hashov. Ceny Asic mínerov sa pohybujú v tisích euro.
  3. CPU ťažba: V tejto dobe je už nevýhodná. Zo začiatku to fungovalo pri Bitcoine, ale následne s obtiažnosťou sa ťažba robila na GPU a v poslednej dobe len na ASIC strojoch.