Toto sú 3 dôvody prečop si myslia niektorí KRYPTO Analytici, že Bitcoin dosahuje svoj vrchol v tomto cykle

04.07.2024

Zakladateľ Capriole Investments, Charles Edwards, tvrdí, že viacero onchain metrík naznačuje "znak slabosti" v cene Bitcoinu.

Bitcoin za posledných 24 hodín klesol o 2,25% a momentálne je o 16% pod svojím historickým maximom 73,835 dolárov, ktoré dosiahol 14. marca. Cena BTC/USD klesla o 8,75% za posledných 30 dní a o 5,5% za posledné tri mesiace. Tento klesajúci trend v júni viedol analytikov k otázke, či už Bitcoin dosiahol svoj "cyklusový vrchol".

Cointelegraph sa pozrel na niekoľko dôvodov, prečo analytici veria, že trh s Bitcoinom dosiahol svoj vrchol.

1. Inflácia dlhodobých držiteľov Bitcoinu sa blíži ku kritickej hranici

Zakladateľ Capriole Investments, Charles Edwards, tvrdí, že viacero onchain metrík naznačuje, že neschopnosť Bitcoinu dosiahnuť nové maximá po dvoch opakovaných pokusoch je "znakom slabosti".

Vo svojom najnovšom newsletteri Edwards vysvetlil, že inflácia dlhodobých držiteľov Bitcoinu (LTH) sa za posledné dva roky neustále zvyšuje. Podľa Glassnode meria inflácia na trhu LTH ročné akumulačné alebo distribučné miery nad rámec denného vydania pre ťažiarov. Vyššie hodnoty naznačujú, že LTH pridávajú tlak na predajnú stranu, keďže ich držby Bitcoinu klesajú.

Na vrcholoch býčích trhov inflácia na trhu dosahuje vrchol nad nominálnou infláciou na úrovni 2%, čo "typicky označuje vysokú pravdepodobnosť, že cyklusový vrchol je dosiahnutý," tvrdí Edwards. "Dnes je na úrovni 1,9, čo je pre mňa príliš blízko tejto úrovne."

2. Nárast toku dominancie Bitcoinu za posledné tri mesiace

Ďalšou metrikou, ktorá je užitočná na určovanie trhových cyklov a hodnotenie, či je Bitcoin býčí alebo medvedí, je tok dormancie, ktorý meria počet mincí, ktoré sa utrácajú v porovnaní s celkovým trendom.

Ďalšie údaje od Glassnode odhaľujú, že z-score dormancie Bitcoinu sa za posledných 90 dní prudko zvýšil. Edwards pozoroval, že tento ukazovateľ dosiahol vrchol v apríli, čo naznačuje, že priemerný vek mincí, ktoré sa utrácajú, je v roku 2024 výrazne vyšší. "Vrchol v tomto ukazovateli (z-score) typicky vidí cyklusové vrcholy len tri mesiace neskôr," vysvetlil analytik.

"No, teraz sú to tri mesiace neskôr. Cena iba klesla a vrchol z-score dormancie zostáva s veľmi porovnateľnou štruktúrou ako vrcholy z rokov 2017 a 2021."

Pri jeho súčasnej hodnote z-score toku dormancie znamená, že Bitcoin je nadhodnotený vzhľadom na sumu mincí v transakciách bez toho, aby bol podporený objemom obchodovania. To naznačuje, že cena Bitcoinu mohla dosiahnuť cyklusový vrchol, čo by mohlo byť tiež medvedím signálom pre širší kryptotrh.

3. Nárast objemu utratených coinov môže signalizovať vrchol Bitcoinu

Napokon, rastúce zhluky a nárasty v objeme utratených mincí pomáhajú indikovať to, čo Edwards nazýva "oblasti rastúceho rizika." Historicky, keď objem utratených mincí s dĺžkou života 7 až 10 rokov náhle rastie, môže to signalizovať vrchol cyklu.

Navyše, rastúci objem utratených mincí v roku 2024 naznačuje, že tento cyklus postupuje rýchlo.

"Celá história tohto grafu zmizla, pretože na blockchaine sa presunula obrovská suma Bitcoinu, 10-krát viac ako predchádzajúce maximá."

Edwards tiež poznamenal, že viac ako 9 miliárd dolárov v Bitcoine bolo presunutých adresami staršími ako desať rokov. Tento presun pripísal nedávnemu kroku defunkčnej kryptoburzy Mt. Gox, ktorá sa pripravuje na splatenie svojich veriteľov neskôr v júli.

Swan, firma poskytujúca finančné služby v oblasti Bitcoinu, zdieľala podobný názor, hovoriac, že trh sa obáva dopadu 142 000 Bitcoinov (~9 miliárd dolárov pri súčasných kurzoch), ktoré veritelia Mt. Gox čoskoro uvoľnia po 10 rokoch.

Aj keď "mnohí veritelia sú dlhodobými držiteľmi s možnosťami výplaty, inštitucionálne vlastníctvo a daňové úvahy naznačujú postupný skôr ako náhly tlak na predajnú stranu, aj keď by sa všetky mince dostali na trh naraz," vysvetlila firma Swan.

V následnom príspevku na X firma dodala, že pokračujúci predaj zo strany vlád pridáva tlak na stranu ponuky pre Bitcoin.

Staršia správa od Cointelegraph odhaľuje, že kryptomenová peňaženka označená "Nemeckou vládou (BKA)" preniesla 832,7 Bitcoinu v štyroch samostatných transakciách 2. júla. Podľa údajov od Arkham Intelligence peňaženka poslala 100 BTC na Coinbase, 150 BTC na Bitstamp a 32,74 BTC na Kraken.

Sledovanie vzorcov predaja veľkých držiteľov Bitcoinu môže investorom poskytnúť cenné signály o cene Bitcoinu, keďže veľké predajné objednávky môžu signalizovať vrchol trhu.