V El Salvádore ľudia vkladajú viac peňazí do Bitcoinu ako z neho vyberajú

20.10.2021

Nayib Bukele je ústrednou postavou toho, čo sa deje s Bitcoinom v spojení so Salvádorom. Prezident tejto krajiny sa snaží aj prostredníctvom svojho Twitter účtu informovať o všetkom, čo by mohlo poukázať na správnosť tohto kroku. Podľa jedného z jeho posledných tweetov, bola implementácia Bitcoinu dobrým ťahom, pretože čísla podľa neho hovoria za seba.

"Dva nové Chivo fakty:

1.Ľudia vkladajú oveľa viac USD (na nákup BTC) ako vyberajú z Chivo ATM (akýkoľvek portál si to môže nezávisle potvrdiť prostredníctvom ATM).

2.Dnes sme prijali 24 076 remitancií (platieb poslaných zo zahraničia do Salvádoru), celkovo v hodnote 3 069 761,05 doláru (za jeden deň)."

Práve týmito dvoma faktami chce Nayib Bukele poukázať na to, že sa Bitcoin v danej krajine nielen využíva, ale že po ňom začína byť oveľa väčší záujem, ako v prípade amerického doláru. Na prvý pohľad samozrejme môže pôsobiť toto tvrdenie neobjektívne, či dokonca bez akýchkoľvek podporných argumentov alebo dát, avšak už aj priamo v tweete Bukele vyzýva akékoľvek magazíny či spravodajstvá, aby si tieto stanoviská preverili a tak ide pravdepodobne o ľahko overiteľné štatistiky pre reportérov v krajine.

Samozrejme, že sa týmto číslam ihneď venovala pozornosť niekoľkých kryptomenových expertov. Napríklad známy podnikateľ a edukátor z kryptomenového sveta, Anthony Pompliano, poukázal na to, že pokiaľ by boli 3 milióny dolárov presunuté prostredníctvom remitencií v Bitcoine každý jeden deň po dobu jedného roku, tak by to mohlo tvoriť až 4,5 % celkového HDP tejto krajiny.

Pomerne trefne reagoval na túto situáciu aj Alex Pilař, ktorý na svojom Twitteri poznamenal nasledovné:

"Prevedené do češtiny: iba včera prišla Western Union v Salvádore o 300k dolárov na poplatkoch, ktoré vďaka Bitcoinu ostali v rukách tých najchudobnejších. Fakt to niekomu pripadá ako "neinšpiratívna hračka pre bohatých"?"

V poslednej dobe zažívame mnohé situácie napríklad ako je vysoká inflácia, európska kríza, problémy s dodávateľským reťazcom no celkový počet vlastníkov kryptomien sa zvýšil v roku 2022 o 39 % z 306 miliónov na 425 000 000 majiteľov.

V prípade, zakúpenia kryptomenien začnete mať zvyčajne otázku, ako bezpečne uschovať svoje kryptomeny, aby o ne neprišlo. Medzi najbezpečnejšie uschovanie kryptomien patrí Bitcoin trezor alebo Ledger. Na trhu sú
Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli...