V Španielsku rozmýšľajú o možnosti platiť kryptomenami hypotéku

10.08.2021
Podľa skupiny novín 20 Minutos zákonodarcovia v krajine zvažujú nový návrh zákonu, ktorý by umožnil, aby obyvatelia mohli svoje hypotéky splácať v kryptomenách. Realitnému sektoru by chceli povoliť na nákup hypoték v Španielsku aj používanie vlastných kryptomien. Nový zákon by však neumožňoval iba to a pravdepodobne by zahŕňal aj množstvo ďalších opatrení na legitimizáciu technológie kryptomien, blockchainu a umelej inteligencie. Súčasťou návrhu sú aj daňové stimuly pre spoločnosti pôsobiace v tomto inovatívnom sektore.


 Jedná sa o nápad vládnucej Ľudovej strany (PP), ktorá sa snaží v krajine podporovať používanie kryptomien a ďalších moderných technológií. Strana má v úmysle modernizovať bankovú infraštruktúru a tiež povzbudiť spoločnosti, aby sa nebáli pracovať s novými technológiami vo svojej každodennej prevádzke. Nová iniciatíva okrem toho navrhuje na účely poradenstva vytvorenie Národnej rady pre kryptomeny, ktorá by spájala zástupcov Generálneho riaditeľstva pre financie, Národnej komisie pre trh s cennými papiermi a Banky Španielska.

Zákonodarcovia sa pripravujú na širšiu reformu celého hypotekárneho systému a splácanie hypoték v kryptomenách by malo byť súčasťou práve tejto reformy. Rovnako navrhujú, aby banky využívali blockchain na správu celého hypotekárneho systému. Veľké možnosti uplatnenia blockchainovej technológie vidia aj potravinárskom priemysle pri sledovaní pôvodu potravín, v zdravotníctve pri dokumentovaní lekárskych rozhodnutí a zefektívnení vedenia lekárskych záznamov obyvateľov. Navrhujú dokonca aj využitie smart kontraktov pri poistenía ako najväčšiu výhodu vidia urýchlenie riešenia poistných udalostí.