Vlády a vodcovia krajín sveta o kryptomenách stále nevedia nič

19.02.2022

Tieto správy sa dajú vnímať dvoma rôznymi spôsobmi, ktoré ale nič nemenia na celkovom výsledku. Prvý je, že všetci regulátori a poprední predstavitelia štátov ako práve USA, jednoducho nevedia o kryptomenách ani "prd" a preto sa len držia toho, aký naratív majú kryptomeny už 5 rokov. Pritom všetci zainteresovaní, čo do tohto sveta vidia vedia, že to už ani zďaleka nie je pravda.

Že kryptomeny nie sú využívané pre zločin či nezákonné aktivity (a ak sú tak v oveľa menšom merítku ako internet či hotovosť, ktoré zakázané nie sú). Rovnako ani zďaleka nie je pravda, že kryptomeny podporujú terorizmus či akúkoľvek nenávistnú propagandu. Existuje niekoľko on-chain analytických spoločností, ktoré sa zaoberajú práve sledovaním toho, ako sa kryptomeny hýbu a na čo sú používané a práve ich transparentnosť z nich robí jeden z najhorších nástrojov na to, aby boli používané na takéto účely.

Druhou možnosťou je, že regulátori a politici v krajinách ako je USA dobre vedia, na čo sú kryptomeny používané a práve to ich desí. V kryptomenách vidia hrozbu nie z pohľadu "terorizmu alebo prania špinavých peňazí," ale z pohľadu toho, že strácajú svoj peňažný monopol. A to môže byť pre nich oveľa horšie. Avšak samozrejme, že na to, aby verejnosť nemala problém s ich novými reguláciami, tak takýto naratív by bol oveľa horší. Veď posúďte sami. Povedať, že sa budú kryptomeny regulovať preto, lebo dávajú až príliš veľa moci do rúk ľudí je oveľa horšie, ako tvrdiť, že sa budú regulovať preto, lebo sú používané na nelegálne aktivity. Aj z toho pohľadu tak musia jednotne regulátori tvrdiť, že kryptomeny proste musia byť regulované, či dokonca zakázané preto, lebo tvoria hrozbu pre systém.

Krypto burzy fungujú celú dobu online a sú náchylné na útok alebo hacky. Už mnoho krát sa stalo, že Bitcoiny alebo iné kryptomeny boli ukradnuté z búz. V poslednej dobe sa taktiež stretávame s veľkým množstvom takýchto útokov a následných odcudzení kryptomien.