Vznikajuce nové Bitcoin ETF fondy?

17.10.2021

Podľa viacerých od seba nezávislých reportov sa aktuálne zdá, že Bitcoin ETF sú opäť na stole. Táto téma sa rozoberá v kryptomenovom svete už takmer od nepamäti (prvé ETF mali byť navrhnuté ešte v roku 2013), pričom až doteraz bola neustále odmietaná zo strany regulátorov v USA. Najmä SEC, ktorý má finálne slovo pri rozhodovaní o schválení takéhoto finančného inštrumentu, sa zdal byť neoblomný a takmer všetky návrhy na Bitcoin ETF buď zamietal alebo minimálne presúval na neskôr. To sa už ale zdá sa končí.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, ktoré je aktuálne najbližšie Bitcoin ETF, na ktoré sa má SEC pozrieť, zdá sa prejde. Podľa viacerých zdrojov sa tak môže stať dokonca už budúci týždeň. Napríklad ETF analytik Eric Balchunas sa iba dnes vyjadril, že si myslí, že toto ETF prejde na 90 %.

"Bitcoin futures ETF by nemali byť vystavené opozícii zo strany SEC podľa niekoľkých zdrojov (pričom som sa ja dozvedel to isté). Tak povediac ide o hotovú vec. Už budúci týždeň očakávam schválenie. Ako som ale povedal, pokiaľ sa tieto ETF nebudú obchodovať na burzách tak nie som ochotný tento prípad uzavrieť. Podľa môjho názoru je na ne ale šanca viac ako 90 %."

S takýmito komentármi či postrehmi sa aktuálne najmä na Twittri roztrhlo vrece. Pozornosť ale taktiež vzbudil aj tweet práve z SEC, ktorý podľa mnohých predznačuje to, že Bitcoin ETF tu budú už čoskoro.

"Predtým ako investujete do fondu, ktorý drží Bitcoin futures kontrakty, si poriadne zvážte potenciálne risky a benefity."

Aj toto aktuálne nájdete na oficiálnom Twitter účte SEC regulátora. Mnoho kryptomenových predstaviteľov či expertov vníma aj tento tweet ako potvrdenie toho, že sa v blízkej dobe môžeme dočkať Bitcoin ETF. Prečo je ale práve táto správa taký "big deal"?