Walmart umiestňuje prvých 200 ATM automatov z 8000 do svojích prevádzok

24.10.2021

Podľa najnovších správ sa spoločnosť Walmart dohodla na spolupráci so spoločnosťami Coinstar a CoinMe, ktoré majú pomôcť s novou iniciatívou tohto obrovského reťazca. Ten plánuje do svojich obchodov nasadiť až viac ako 8 000 Bitcoin ATM. Aktuálne však došlo iba ku pilotnému testovaniu celého tohto projektu, počas ktorého už bolo nainštalovaných približne 200 Bitcoin ATM do prevádzok Walmartu po celej USA.

Na prvý pohľad ide o skvelú správu najmä kvôli navýšeniu kryptomenovej adopcie, avšak pokiaľ sa pozrieme hlbšie na detaily, pri ktorých by sa tak malo stať, asi nebude nikto nejako extrémne jasať. Ktokoľvek, kto si bude chcieť kúpiť Bitcoin alebo inú kryptomenu prostredníctvom týchto ATM, si bude musieť vytvoriť účet u spoločnosti CoinMe, v ktorom bude musieť prejsť bezpečnostným overením. Ako veľmi do hĺbky toto overenie ide, nie je zatiaľ známe, ale už iba samotný fakt, že tam je, ničí úplnú podstatu toho, prečo by mali ľudia Bitcoin ATM chcieť používať - a to kvôli anonymite.

Navyše, či už bude od používateľov týchto kioskov žiadaný email, fotka či ID, ďalšou obrovskou nevýhodou sú veľmi vysoké poplatky. Tie sa pri týchto konkrétnych automatoch dostávajú až na výšku 11 %, pričom sú zložené z 4 % poplatku za nákup Bitcoinu a 7 % poplatku za zmenu hotovosti. Aj napriek tomu, že sú poplatky v Bitcoin ATM vždy vyššie, ako na rôznych burzách, tak takéto vysoké percento sa zdá byť už asi aj prehnané prihliadajúc na fakt, že sa vám nepodarí si daný Bitcoin kúpiť anonymne.