Zkrachovaná KRYPTO- BURZA Mt Gox začné vyplácať odškodné investorom

25.06.2024

Bývalá krypto burza Mt. Gox oznámila, že začne s vyplácaním aktív ukradnutých klientom pri hacku v roku 2014 v júli 2024, po rokoch odkladania termínov.

Vyplácania budú realizované v bitcoinoch a bitcoin cash, čo môže pridať tlak na predaj v oboch trhoch.

Bývalá krypto burza Mt. Gox v pondelok oznámila, že začne distribuovať aktíva ukradnuté klientom pri hacku v roku 2014 v prvom týždni júla, po rokoch neustáleho posúvania termínov.

"Rehabilitačný správca sa pripravuje na vyplácanie v Bitcoine a Bitcoin Cash v rámci Rehabilitačného plánu," uviedol správca Nobuaki Kobayashi v pondelkovom vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Mt. Gox.

"Vyplácania začnú od začiatku júla 2024," uviedol Kobayashi, pričom dodal, že pred vyplatením budú potrebné určité bezpečnostné kroky a dôkladná kontrola.

Tieto vyplácania sa vo všeobecnosti považujú za pridaný predajný tlak na bitcoinové (BTC) trhy, pretože skorí investori dostanú aktíva s oveľa vyššou hodnotou, než bola ich vstupná hodnota pred rokom 2013, čo ich môže motivovať k predaju aspoň časti svojich držieb, uviedli obchodníci.

Mt. Gox bola kedysi najväčšia krypto burza na svete, spracovávajúca viac než 70% všetkých bitcoinových transakcií vo svojich raných rokoch. Na začiatku roku 2014 hackeri zaútočili na burzu, čo viedlo k strate odhadovaných 740 000 bitcoinov (15 miliárd USD podľa súčasných cien). Tento hack bol najväčším z mnohých útokov na burzu v rokoch 2010-13.

Správcovia zostavili plán vyplácania, ktorý sa pripravoval niekoľko rokov a minulý rok dostal termín do októbra 2024 od tokijského súdu.

V máji burza presunula viac než 140 000 BTC, v hodnote približne 9 miliárd USD, z chladných peňaženiek na neznámu adresu v 13 transakciách, čo predstavuje prvé pohyby peňaženiek na reťazi po prvýkrát po piatich rokoch.

Ceny bitcoinu klesli z viac než 62 300 USD v ranných ázijských hodinách pod 62 100 USD v priebehu niekoľkých minút po zverejnení vyhlásenia Mt. Gox, ukazujú údaje z CoinGecko.